Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak żyć na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zarabiać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiedzami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na bieżących zjawiskach można uzyskać a gdy więc w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Dziś w Polsce mamy kontakt do instrumentów fizycznych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek z nas potrafi w zaciszu domowego fotela mieć ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie pragną mieć ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może działać żadna gospodarka. To jeden z najbardziej pozytywnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat są a z powodem ostatniego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dużo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W pozostałej połowie tegoż roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała wówczas ale tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania znacznie szybko pną się w górę.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czym tak handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinkom z nich istnieje Brent, wydobywana na budowach na Morzu Północnym, i nowa to West Texas Intermediate, wydobywana na Swym Wschodzie, jednak w licznej liczbie rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – stąd bardziej łatwa. Ta inna jest zazwyczaj o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego układu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na jakiekolwiek rodzaje ropy budowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie potrafimy akceptować oraz oferować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy osiągnąć kontrakty CFD , jeżeli jednak dotrzemy do sądu, że planuje się na placu korekta wtedy potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią więc to transakcje dostępne dla szerokiego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty inwestor musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę liczyć pieniędzy?
Aby mieć z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładu maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Unii Europejskiej jesteśmy ogromny asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą pomagać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu każde sprawy związane z otwarciem oraz kierowaniem rachunku urządzimy w stylu polskim nie obracając się z budynku lub swojego biura.

Konta na kontrakty CFD mogą żyć prowadzone w drugich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czy jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jakimś rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z dodatkowego miejsca na podłodze.

Kupować czy sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą wysoki. Ciągle występuje na nią popyt, w wagę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Obecnie w Kształtach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, a w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy też pamiętać o dynamicznie zwiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest szybko niemalże wyczerpany. Nie twórz wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zachowywały się na wyrównanym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż rosnąć, gdyż firmy naftowe zbyt mało inwestowały w realizację oraz infrastrukturę, żeby mogły sobie poradzić z szerszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to również prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę już w pozostałej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dokonają w układu kilkorgu lat 200$.

Istnieje jednocześnie inna część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie oddają się w boku z ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać i korekt i silnych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą użyć kontrakty CFD do spekulacji na spadki.

Ropa naftowa toż niezwykle prosty towar a jej zmiany wykorzystywane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym procedurom oraz rozwojowi rynków finansowych możemy jeszcze dzisiaj w Polsce zawierać transakcje na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z obecnego stosować.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *